ŞEYH GALİB DİVAN

160,00
104,00
%35
VAR
+ -
Favorilere Ekle Fiyatı Düşünce Haber Ver

Şeyh Gâlib, Dîvân Edebiyatı geleneklerine de sıkı sıkıya bağlıdır. Bu edebiyatın nazım şekilleri olan gazel, müstezât, musammat, şarkı, mesnevî, kıt’a, rubâî, müfred, kasîde hatta diğer şairlerin kullanmadığı bahr-ı tavîli ve pek az şairin kullandığı tardiyeyi bile ihmal etmeyişi Gâlib’in şiirlerine ayrı bir renk, ayrı bir hususiyet katmaktadır.

Şeyh Gâlib, kasîdelerinde Nef’î kadar kudretli, gazellerinde isterse Fuzûlî gibi âşık, isterse Nâbî gibi hurde-çîndir.

 

Şeyh Gâlib, dîvân şiirine şüphesiz ki bir yenilik getirmiştir. Şairin kudret ve hususiyeti yalnız Hüsn ü Aşk’ında değil, Dîvânı’ndaki birçok manzumelerinde, bazı kaside başlangıçlarında, musammatlarında ve gazellerinde de açıkça görülür. Şimdiye kadar yapıldığı gibi, onu yalnız Hüsn ü Aşk şairi sanmak, eski ve yanlış telakkiye, bir mübalağaya tetkiksizce iştirak etmek demektir.

 

Dîvân metni, “Metnin Kuruluşunda Karşılaştırılan Yazmalar” başlığı altında zikredilen nüshaların karşılaştırılmasıyla oluşturulmuş tenkitli metindir.

TEKNİK ÖZELLİKLER:

Yayın Tarihi : 2023

Baskı Sayısı : 3 Baskı

Gen. Yay. Num. : 962

Dil : Türkçe

Sayfa Sayısı : 721

Ebat : 10 x 16,5

Cilt Tipi : Karton Kapak

Hazırlayan: Prof.Dr. Naci OKCU

Ürüne ait yorum bulunmamaktadır.

Güvenlik Kodu

Bunları da Beğenebilirsiniz

128Bit SSL, Visa, Mastercard

T.C. CUMHURBAŞKANLIĞI DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI Dini Yayınlar Genel Müdürlüğü Döner Sermaye Daire Başkanlığı © 2018. Her hakkı saklıdır.

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.
Yukarı Çık