TARİHİMİZDE DİN HİZMETLERİ TEŞKİLATLARI VE DİYANET İŞLERİ REİSLİĞİ

1.000,00
650,00
%35
Ücretsiz Kargo
VAR
+ -
Favorilere Ekle Fiyatı Düşünce Haber Ver

TARİHİMİZDE DİN HİZMETLERİ TEŞKİLATLARI

 VE DİYANET İŞLERİ REİSLİĞİ I-II

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışını müteakip, Osmanlı Devletindeki Şeyhülislamlık Makamını temsil eden Şer’iyye ve Evkaf Vekaleti kaldırılarak, devlet teşkilatı içerisinde, dini nitelikli bazı hizmetleri deruhte etmek üzere 03 Mart 1924 yılında “Diyanet İşleri Reisliği” kurulmuştur. 1950 yılında yapılan değişiklik ile de “Reislik” kelimesi “Başkanlık” olarak değiştirilmiştir.

Eser, Diyanet İşleri Başkanlığının kuruluşunun ilk 25 yılını analiz ederek, dönemin din hizmeti sunumunu ayrıntılı bir şekilde açıklamaktadır. 1924-1950 yılları arası Diyanet teşkilatını incelemek aynı zamanda ülkemizin bu döneme ilişkin dini hayatını, dini alandaki gelişmeleri ve din-devlet ilişkilerini de ortaya koymaktadır. Aynı zamanda eserde, İslam Medeniyetinde Din Hizmetleri Teşkilatı,  Osmanlının son dönemindeki Şeyhülislamlık Kurumu,  Şer’iyye ve Evkaf Vekaleti, Diyanet İşleri Reisliğinin kuruluşu, tarihi gelişimi, kadro durumu, din hizmetin sunumunda yapmış olduğu dönüşümler Kurumun resmi arşiv ve kaynaklarına dayanılarak anlatılmaktadır.

KİTABIN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Hazırlayan

Dr. Mehmet BULUT

Barkod

9786254353130

Kategori

İlmi

Dil

Türkçe

Basım Tarihi

2024

Baskı Sayısı

2

Sayfa Sayısı

İki Cilt (1092)

Ürün Ölçüsü

195*255

Kapak Bilgisi

Sıvama Cilt

 

Ürüne ait yorum bulunmamaktadır.

Güvenlik Kodu

Bunları da Beğenebilirsiniz

128Bit SSL, Visa, Mastercard

T.C. CUMHURBAŞKANLIĞI DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI Dini Yayınlar Genel Müdürlüğü Döner Sermaye Daire Başkanlığı © 2018. Her hakkı saklıdır.

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.
Yukarı Çık