DİN VE BİLİMİN IŞIĞINDA ORUÇ VE SAĞLIK

7,50
4,88
%35
VAR
+ -
Favorilere Ekle Fiyatı Düşünce Haber Ver

DİN VE BİLİMİN IŞIĞINDA ORUÇ VE SAĞLIK

Oruç İslâm’ın beş temel şartından birisidir. Hz. Peygamber, (s.a.v.) “Oruç tutun ki sıhhat bulasınız" buyurmuştur. Bu Hadis-i Şerifte de belirtildiği gibi, oruç ibadetinin sağlıkla yakın alakası vardır. Kur’an-ı Kerim’de; “Kim hasta olur veya seferde bulunursa tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutsun.” Buyrularak mazeret durumunda orucun daha sonra tutulabileceği belirtilmektedir. Yani hastalık halinde, tutulması farz olan oruç bozulabiliyor. Peki, bu hastalığın ölçüsü nedir, ne olmalıdır? Basit bir mide ağrısında da orucu açmak icap eder mi? Veyahut  şeker komasında iken oruç açılmamalı mı? Misâller de görüleceği gibi, oruç tutmak sıhhatle yakından alakalıdır.
 
Eserde, oruçla yakından ilgili olması hasebiyle temel gıda maddeleri anlatılmış hücrelerden, hücre içindeki faaliyetlerden, hücre içerisindeki yanma hadiselerinden (oksidasyon) bahsedilmiştir. Oruç tutmakla direkt alakasından dolayı, sindirim sisteminin genel yapısına ve sindirim (hazım) hadisesine değinilmiştir. Bilahare oruç ibadetinin hikmetlerini ve oruçla ilgili olarak yapılmış olan ilmi araştırmaları özet olarak nakledilmiştir.

KİTABIN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Hazırlayan

Prof. Dr. Alparslan ÖZYAZICI

Barkod

9789751935694

Kategori

İlmi

Dil

Türkçe

Basım Tarihi

2017

Baskı Sayısı

2

Sayfa Sayısı

179

Ürün Ölçüsü

130*215

Kapak Bilgisi

Karton Kapak

Ürüne ait yorum bulunmamaktadır.

Güvenlik Kodu

Bunları da Beğenebilirsiniz

128Bit SSL, Visa, Mastercard

T.C. CUMHURBAŞKANLIĞI DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI Dini Yayınlar Genel Müdürlüğü Döner Sermaye Daire Başkanlığı © 2018. Her hakkı saklıdır.

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.
Yukarı Çık