Sipariş Takibi

DİN VE BİLİMİN IŞIĞINDA ORUÇ VE SAĞLIK

7,50
4,88
%35
VAR
+ -
Favorilere Ekle

DİN VE BİLİMİN IŞIĞINDA ORUÇ VE SAĞLIK
 

Oruç bilineceği gibi İslâm’ın beş şartından birisidir. Yani her Müslümanın bizzat yaşadığı, tatbik ettiği bir hadisedir. Teorik bir bilgiden ibaret değildir. Hz. Peygamber (s.a.s.) Efendimiz, “Oruç tutun ki sıhhat bulasınız" diye beyan etmişlerdir. Bu Hadis-i Şerifte de belirtildiği gibi, oruç ibadetinin muhakkak ki, sağlıkla yakın alakası vardır. Kur’an-ı Kerim’de; “Kim hasta olur veya seferde bulunursa tutamadığı günler sayısınca başka günlerde (kaza etsin)” diye orucun sonra da tutulabileceği belirtilmektedir. Yani hastalık halinde, tutulması farz olan oruç bozulabiliyor. Peki bu hastalığın ölçüsü nedir, ne olmalıdır? Basit bir mide ağrısında da orucu açmak mı icab eder? Veyahut ta bir şeker komasında da oruç açılmamak mıdır? Misâller de görüleceği gibi, oruç tutmak sıhhatle yakından alakalıdır.
 
Oruç, kış aylarında iken 11-13 saat, yaz aylarında ise 17-18 saat aç ve susuz kalma ve meşrû olan cinsi ilişkiden de uzak kalma hadisesidir. Yani beden için aynı zamanda birtakım değişikliklerin olacağı fizyolojik bir hadisedir. Bu değişiklikler nelerdir?
Bu kitapta bu ve benzeri suallere cevap vermeye çalıştım. Kitabın ilk kısmında mevzu ile alakasından dolayı, temel gıda maddelerini özet olarak anlattım. Hücrelerden, hücre içindeki faaliyetlerden, hücre içerisindeki yanma hadiselerinden (oksidasyon) bahsettim. Oruç tutmakla direkt alakasından dolayı, sindirim sisteminin çok özet genel yapısını ve sindirim (hazım) hadisesini kısa kısa bilgiler halinde anlatmaya çalıştım. Bilahare de oruç ibadetinin hikmetlerini ve oruçla ilgili olarak yapılmış olan ilmi araştırmaları özet olarak nakletmeye gayret ettim.


TEKNİK ÖZELLİKLER
 
Eser Dili: Türkçe
Prof. Dr. Alparslan ÖZYAZICI
Baskı Tarihi: 2. Baskı - 2017
Ebad: 13 x 21,5 cm.
Sayfa: 180
Kapak: Karton Kapak.

Ürüne ait yorum bulunmamaktadır.

Güvenlik Kodu

İlginizi Çekebilir

128Bit SSL, Visa, Mastercard

T.C. CUMHURBAŞKANLIĞI DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI Dini Yayınlar Genel Müdürlüğü Döner Sermaye Daire Başkanlığı © 2018. Her hakkı saklıdır.

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.
Yukarı Çık