ÜMMİ SİNAN HALVETİ (DİVAN-I İLAHİYAT)( CEP BOY )

17,50
11,38
%35
VAR
+ -
Favorilere Ekle Fiyatı Düşünce Haber Ver

Ümmî Sinân, İslam irfanının ve Yunus tarzı âşıkane-arifane şiir geleneğinin seçkin bir adıdır. Ümmî Sinân, hem Dîvân-ı İlâhiyât’ı hem de diğer eserleriyle, bu büyük geleneğin (irfan geleneğinin) özel bir halkasını teşkil eder. Döneminde pek çok kişiyi etkilemiş, ilmiyle ve erdemiyle insanların gönlünde taht kurmuş, XVII. yüzyılın arif şairlerinden Niyâzî-i Mısrî gibi evrensel bir değeri yetiştirmiştir.

 

Ümmî Sinân’ın bilgelik tarihimiz içinde yer edinmesini sağlayan ve şöhretini temin eden eseri, kuşkusuz Dîvân-ı İlâhiyât’ıdır. Dîvân’daki şiirler, hurûf-ı hecâ (elif-be) ile tertip edilmiştir. Bu eserde, iki yüz kadar ilahi ve nutuk mevcuttur. İçinde az da olsa tasavvufi içerikli tevhîd, münâcât, iştişfâ, na’t, devriyye, hayvânnâme türlerinde şiir bulunmaktadır. Ümmî Sinân, şiirlerinde çoğunlukla aruz veznini kullanmış, az da olsa heceyle ilahiler yazmıştır.

TEKNİK ÖZELLİKLER:


Hazırlayan : Sadık YILMAZ (YALSIZUÇANLAR)
Ebat : 10 cm X 16,5 cm
Sayfa : 328
ISBN : 978-975-19-5725-2

Ürüne ait yorum bulunmamaktadır.

Güvenlik Kodu

Bunları da Beğenebilirsiniz

128Bit SSL, Visa, Mastercard

T.C. CUMHURBAŞKANLIĞI DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI Dini Yayınlar Genel Müdürlüğü Döner Sermaye Daire Başkanlığı © 2018. Her hakkı saklıdır.

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.
Yukarı Çık