HALİD EL-BAĞDADİ

10,00
6,50
%35
VAR
+ -
Favorilere Ekle Fiyatı Düşünce Haber Ver

HALİD EL-BAĞDADİ

Müslümanlar ilk defa Medine-i Münevvere’de Hz. Peygamber (s.a.s.)’in önderliğinde toplumsal hayatın güzelliklerini yaşamaya başlamışlardır. Kardeş olmanın, birlikte yaşamanın verdiği güven ve huzur onları daha güçlü ve dinamik hâle getirmiştir. Allah Rasulünün sohbeti ve manevi ikliminde yetişen sahabeler, onun vefatından sonra dünyanın dört bir yanma dağılarak kaynağından öğrendikleri İslam’ı insanlara anlatmış ve Hz. Peygamber’in sünnetini aktarmışlardır. Sahabeden sonraki dönemlerde ise farklı bölgelerden, renk ve dillerden insanların İslam’a girişiyle büyüyen İslam toplumunda, Hz. Peygamber’in dizinin dibinde yetişen azimli, vakur ve melek tabiatlı sahabelerin örnek yaşamları, samimiyetleri ve huzur veren sohbetleri aranır hâle gelmiştir.
 
İslam toplumunda işte tam da bu dönemlerde sûfî olarak adlandırılan müttaki gönül erleri, bu boşluğu doldurmak için gayret etmişlerdir. Hasan-ı Basrî’den Mevlânâ Celaleddin-i Rûmî’ye, Cafer-i Sâdık’tan Abdül- kadir Geylânî’ye kadar adından bahsedebileceğimiz pek çok gönül ehli insan, manevî hizmetleriyle toplumu irşad etmişlerdir. Bu gönül erlerinden biri de XIX. yüzyılda Irak’ın Şehrezûr vilayetinde yaşayan Hâlid el-Bağ- dadî’dir. Nakşibendiyye tarikatının Müceddidiyye koluna mensup olan Hâlid el-Bağdadi’nin İrak’ ta yaktığı bu tasavvuf meşalesi, hızla İslam dünyasında yayılmış ve toplumsal sıkıntı ve buhran içinde olan Mûslümanlar için bir umut ve heyecan kaynağı olmuştur.
 
Hem âlim hem de mutasavvıf olduğu için Zûlcenâheyn olarak adlandırılan Hâlid el-Bağdadî’ye, bilge kişiliğinden dolayı Mevlânâ lakabıyla hitap edilmiştir. Kısacık ömrüne yerleştirdiği büyük hizmetler ve yetiştirdiği talebeleri ile Orta Doğu’nun pek çok ülkesinde toplumsal, siyasî ve tasavvufi hareketlerin dinamiğini oluşturmuştur.
 
Bu çalışmamızda onu genel hatlarıyla taramaya ve kendi adına nispetle Hâlidiyye olarak adlandırılan tasavvufi hareketin temel özelliklerinden kısaca bahsetmeye gayret edeceğiz.
Gayret bizden, tevfik Allah’tandır.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Eser Dili: Türkçe
Yazar: Yrd. Doç. Dr. Abdulcebbar KAVAK
Baskı :2. Baskı  2017
Ebad: 12 x 21,5 cm.
Sayfa: 88
Kapak: Hard Cover Kapak


 

Ürüne ait yorum bulunmamaktadır.

Güvenlik Kodu

Bunları da Beğenebilirsiniz

128Bit SSL, Visa, Mastercard

T.C. CUMHURBAŞKANLIĞI DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI Dini Yayınlar Genel Müdürlüğü Döner Sermaye Daire Başkanlığı © 2018. Her hakkı saklıdır.

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.
Yukarı Çık