KURANA GÖRE İNSAN İRADESİNİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER

110,00
71,50
%35
VAR
+ -
Favorilere Ekle Fiyatı Düşünce Haber Ver

Hakkında ne kadar çok yazılsa ve araştırılsa da keşiflerin, bilinemezliğin ve ihtimallerin en fazla olduğu varlık yine insandır. Düşünen bir varlık olarak insanın en fazla merak edip anlamaya çalıştığı olgulardan biri de insan davranışlarıdır.

İnsan davranışının arka planında irade, iradenin arka planında da çok çeşitli süreçler çalışmaktadır. Davranışı ve o davranışın sahibi olan insanı anlayabilmek için iradeye etki eden zihinsel, duygusal, davranışsal, kişiliksel, dinî, ahlaki, sosyal, kültürel, ekonomik, eğitimsel ve ailesel faktörlerin bilinmesi ve disiplinler arası bir yaklaşımla ele alınması bir zorunluluktur. Eser; insanı, insan iradesini ve davranışlarını Kur’ân merkezli olarak ve diğer disiplinlerden harmanlanan, bütüncül bir bakış açısı ile ele almaktadır.

Eserin giriş bölümünde konuyla ilgili temel bilgiler verilmiş; iradeyi ve davranışı temel konu olarak alan disiplinlere değinilerek eksik noktalar tespit edilmiştir. İnsanın varlık bütünlüğünden yola çıkılarak insanın bireysel yönü ile sosyal-psikolojik yönünün irade ve davranışa etkisi iki ayrı bölümde ele alınmıştır. İnsanı içeriden etkileyen bireysel faktörler ile dışardan etkileyen sosyal faktörlerden hiçbirinin dışarıda bırakılmamasına dikkat edilmiştir. Ayrıca kelamcı müfessirlerin eserlerindeki zengin birikimden de faydalanılmıştır. Bu yaklaşım ve yöntemiyle İyilik Dururken Niçin Kötülüğe Koşuyorsunuz? adlı eser, alanına katkı sağlayacak, her okuyucuya hitap edebilecek bir kaynaktır.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Eser Dili: Türkçe

Yazar:  Fatih KARAMAN

Baskı Tarihi: 2023

Gen. Yay. No: 2408

Halk Kitapları: 683

Sayfa: 328

Ebad: 24 x 16 cm

 

Ürüne ait yorum bulunmamaktadır.

Güvenlik Kodu

Bunları da Beğenebilirsiniz

128Bit SSL, Visa, Mastercard

T.C. CUMHURBAŞKANLIĞI DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI Dini Yayınlar Genel Müdürlüğü Döner Sermaye Daire Başkanlığı © 2018. Her hakkı saklıdır.

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.
Yukarı Çık