Sipariş Takibi

SOSYAL HİZMET KURUMLARINDA DİN HİZMETLERİ REHBERİ

Yeni
Yazar :
6,00
3,60
%40
Ücretsiz Kargo
VAR
+ -
Komisyon
Favorilere Ekle

SOSYAL HİZMET KURUMLARINDA DİN HİZMETLERİ REHBERİ

 Dîn hizmeti kavramı, zaman ilerledikçe anlam çerçevesi genişleyen ve farklı tanımlarla yeniden ele alınmayı bekleyen bir kavram olarak kar­şımıza çıkmaktadır.

Toplumumuzun birlik ve dirliğini, huzur ve barış temin etmede din hizmetlerinin önemi aşikârdır. Bu hizmetlerin aileye ve aile fertlerine yö­nelik olarak yürütülen kısmı dışında, aile içinde yaşama imkânına sahip olamayan insanlarımıza da ulaşan gayet mühim bir kısmı vardır. Sosyal hizmet kurumlanma yardımıyla ayakta kalan, maddi ihtiyaçlanın yanı sıra manevi desteğe ve dinî rehberlik hizmetlerine ihtiyaç duyan vatan­daşlarımıza ulaşmamız elzemdir. Zira din gönüllüleri olarak çocuk, genç, kadın ve yaşlı kesime ulaşamadığımız sürece bu toplumun istikbaline eri şemeyiz.

Devletimiz sosyal hizmet kurumlarıyla toplumumuzun kırılgan kesimlerine ciddi bir şekilde el uzatmış vaziyettedir. Bu bağlamda ilgili kurumların Diyanet İşleri Başkanlığı ile giderek artan bir işbirliği talepleri bulunmak­tadır. "Neden din görevlisinin sunacağı manevi destek hizmetine İhtiyaç var?" sorusunun cevabı gayet açıktır: Çünkü devlet yetimhane açar, ama devlet yetim başı okşayamaz. Yetimhane açmak başka şey, yetim başı okşamak başka şeydir. Devlet huzurevi açar, ama o ihtiyarlara huzur da­ğıtamaz. İşte bu noktada din görevlisi yardımcı olacak, yetime, kimsesize, mağdur ve mazluma İslam'ın sevgi ve şefkatini götürecektir. Hayata gü­venle bakmalarını, kendilerini keşfetmelerini, maneviyatın gücüyle tanış­malarını sağlayacaktır. Din görevlisi aynı zamanda sosyal sorunlar ortaya çıkmadan önce önleyici tedbirler alacak, bu konuda toplumda bir bilinç oluşturacaktır. Dini bu noktada yanlışlara mesnet olmaktan çıkaracak, doğru dinî bilginin toplumla buluşmasına yardımcı olacaktır.

Din gönüllüleri olarak muhataplarımızın her birinin kendine has özel­liklerini dikkate alarak din hizmeti sunmak, bizi muhatabımıza ulaştıra­cak doğru iletişim tekniklerini ve eğitim metotlanı bilmek durumundayız. Hazırlanan bu rehber kitabın, toplumun gönlü kırık kesimlerine İslam'ın şifasını ulaştırmaya çalışan din gönüllülerine bir yol haritası olmasını Yüce Allah'tan niyaz ediyor, emeği geçenlere teşekkürlerimi sunuyorum.
                                                                             
                                                                                                                    Prof. Dr. Mehmet GÖRMEZ

TEKNİK ÖZELLİKLER

Eser Dili: Türkçe
Yazar: Komisyon
Baskı Tarihi: 2015
Ebad: 16x23,5 cm.
Kapak: Karton Kapak
Kâğıt: 1. Hamur.
İç Baskı: Tek Renk

Ürüne ait yorum bulunmamaktadır.

Güvenlik Kodu

İlginizi Çekebilir

128Bit SSL, Visa, Mastercard

T.C. DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI © 2018. Her hakkı saklıdır.

Hipotenüs Hipotenüs E-Ticaret Sistemleri İle Hazırlanmıştır.
Yukarı Çık
TurkPorts