SEYYİD TAHA HAKKARİ

10,00
6,50
%35
VAR
+ -
Favorilere Ekle Fiyatı Düşünce Haber Ver

SEYYİD TAHA HAKKARİ


İslâm’ın Anadolu ve çevresinde yayılmasında, aç-l tıklan medreselerle dinî eğitim ve öğretim faaliyeti] yürüten ilmiye sınıfı mensuplarının katkılan takdire şayandır. Bununla beraber dinin toplumun her alanında samimi bir şekilde yaşanması ve gönüllerde yer etmesi ancak Anadolu erenleri olarak bilinen sûfîyye sınıfı mensuplarının örnek yaşantıları ve çabalarıyla mümkün olmuştur. Bu gönül erlerinden biri de Seyyid Taha Hakkari’dir.
 
Seyyid Taha’ nın irşad faaliyeti yürüttüğü Hakkâri ve çevresi, eskiden beri Müslümanlar, Hristiyanlar, Yahudiler ve Yezidîlerden oluşan oldukça zengin bir din ve inanç kültürüne sahip olmuştur. Diğer taraftan Hakkâri’nin hemen yanı başında bulunan İran’da hâkim olan Şii kültürü ile Anadolu’daki Sünnî kültürün uzun süredir devam eden mücadelesi, siyasi ve toplumsal alanda h.0 hissedilmiştir.
 
Yaşadığı zorlu coğrafya ve farklı din, mezhep ve düşünceye sahip toplulukların sorunlarına rağmen, Seyyid Taha tasavvufun gönüllere hitap eden üslubu sayesinde çok hayırlı çalışmalar yapmıştır. İrşad faaliyetlerinin çok ötesinde bir gayretle insanlara yaptığı hizmet Seyyid Taha’yı akranlarından ayıran bir konuma yükseltmiştir. Aşiret bağlarının oldukça önemsendiği ve birden çok yerel idarecinin hükmettiği geniş bir bölgede görev yapan Seyyid Taha, meydana gelen mühim siyasî ve toplumsal hadiseler karşısında takındığı yapıcı tavrı ve bilge kişiliği ile dikkatleri üzerine çekmiştir. Onun hayatı, çalışmaları ve etkilerinin irdelenmesi önem arz etmektedir. Bu mütevazı çalışmamızda bunu başarmaya gayret edeceğiz.
Çalışmak bizden Tevfik Allah'tan dır.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Eser Dili: Türkçe
Yazar: 
Yrd. Doç. Dr. Abdulcebbar KAVAK
Baskı :2. Baskı  2017
Ebad: 12 x 21,5 cm.
Sayfa: 70
Kapak: Hard Cover Kapak

Kitap

Tasavvuf ehlini anlatan çok kaliteli bir kitap.

Alaettin Orak 28 Nis 2019 23:19
Güvenlik Kodu

Bunları da Beğenebilirsiniz

128Bit SSL, Visa, Mastercard

T.C. CUMHURBAŞKANLIĞI DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI Dini Yayınlar Genel Müdürlüğü Döner Sermaye Daire Başkanlığı © 2018. Her hakkı saklıdır.

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.
Yukarı Çık