OSMANLI´DAN GÜNÜMÜZE KUR´AN VE HÜSN-İ HAT

40,00
26,00
%35
VAR
+ -
Favorilere Ekle Fiyatı Düşünce Haber Ver

OSMANLI´DAN GÜNÜMÜZE KUR´AN VE HÜSN-İ HAT

Müslümanların medeniyet inşasında Kur’an’ın rolü yadsınamaz bir gerçektir. Tarihi birikim incelendiğinde Kur’an’ın medeniyetin tüm unsur­larında etkili olduğunu görmek mümkündür. Hüsn-i hattın gelişiminde de en büyük manevi dinamik yine Kur’an’dır. İslam tarihinde Kur'an'ın okunmasına, anlaşılmasına, tebliğine önem verildiği gibi yazılmasına da büyük önem verilmiştir. Hattatlar, sözlerin en güzelini en güzel şekilde yazmanın gayreti içinde olmuşlardır. Hat, hattatın ibadet vecdi içinde şekilden şekle, kıvamdan kıvama girerek bugünlere gelmiş, Mushafların dışına çıkarak, mimari eserlerin süsü ve mekanların dili olmuştur.

Hüsn-i hat, erbâb-ı hattın himmetleri sayesinde bu toprakların en nadide sanat dallarından birisi haline gelmiştir. Hafızamızın önemli bir kısmını bu sanat dalı ile uğraşan hattatlarımıza borçlu olduğumuzun farkındayız. Ellerini, gözlerini bu sanatın incelik ve zarafeti uğruna kullanan erbab-ı hatta, o gözlerin, o ellerin hüsn-i şehâdet edeceğinde şüphemiz yok... Bu bakımdan Ibn Muide, Yakut el-Musta’sımî, Hattat Hamdullah, Ahmed Karahisârî gibi dünün ve bugünün hünerli ellerine minnettarlığımızı bir kez daha ifade ediyoruz.


TEKNİK ÖZELLİKLER


Baskı Tarihi: 2017

Baskı: 2. Baskı

Kapak: Hard Cover

Sayfa: 837

Ürüne ait yorum bulunmamaktadır.

Güvenlik Kodu

Bunları da Beğenebilirsiniz

128Bit SSL, Visa, Mastercard

T.C. CUMHURBAŞKANLIĞI DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI Dini Yayınlar Genel Müdürlüğü Döner Sermaye Daire Başkanlığı © 2018. Her hakkı saklıdır.

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.
Yukarı Çık