AZÎZ MAHMÛD HÜDÂYÎ

7,50
4,50
%40
VAR
+ -
Favorilere Ekle Fiyatı Düşünce Haber Ver

 

AZİZ MAHMUD HÜDAYİ

       Anadolu’nun İslamlaşma ve aydınlanma sürecinin kahramanları gönül erleri denilen arifler ve sufilerdir. Bu süreç, kendilerine vatan edinmek üzere Anadolu’yu hedef gösteren Ahmed Yesevî müridleri ve diğer tarik mensuplarıyla başladı. XIII. yüzyılda doğudan, Orta Asya’dan gelen Mevlânâ ve Hacı Bektaş Velî, batıdan, Endülüs’ten gelen İbn Arabî ve Anadolu’dan yetişen Sadreddin Konevi ve Yûnus ile en büyük temsilcilerini yetiştirdi.

Azız Mahmûd Hüdâyı bu çizgide, XVI. yüzyılda Anadolu’nun bağrından çıkmış bir mana ve gönül eri­dir. Ankara/Şereflikoçhisar’da doğdu. Eskişehir/Sivrihisar’da büyüdü. Ve İstanbul’un manevi ikliminde ilim ve irfan solukladı. Medrese tahsili gördü. Kadılık ve müderrislik payelerine erişti. Ancak daha sonra, ken­disinden önceki İmam Gazzâli ve Hacı Bayram Velî gibi medreseyi bırakıp irfan yoluna yönelerek gönüller sul­tanı oldu.

Biz bu küçük eserimizde o büyük gönüller sulta­nının hayatına, hizmet ve eserlerine bir projeksiyon tutmaya çalıştık, şiirlerinde kısa bir gezinti yaptık. Ça­lışmamız bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır.

Giriş bölümünde Hüdâyî’nin yaşadığı devrin siya­si, İlmî ve tasavvufi durumuna baktık. Aynı bölümde Hüdâyî’nin hayatının bilinen kısmını kronolojik olarak maddeleştirdik.

Birinci bölümde Hüdâyî’nin hayatını; doğumu, memleketi, eğitimi, yetişmesi ve hizmetleriyle eserlerini ve manevi yolunu anlattık.

İkinci bölümde Hüdâyî’ nin edebî şahsiyeti, şiirle­ri ve sanatına yer verdik. Şiirlerini tasavvufi irfan açısından kısa bir değerlendirmeye tabi tuttuk. Daha çok kendi eserleriyle devrine ait biyografi ve tarih kaynaklandan yararlandık.

Amacımız gönül dünyamızı ve Anadolu’yu aydınla­tan ariflerimizden birini tanıtmak ve onun örnek hayatı ile düşüncelerinden günümüz insanının yararlanmasını sağlamaktır. Hüdâyî gibi Anadolu erenleri, gelenekten geleceğe köprü insanlardır.

 

TEKNİK ÖZELLİKLER
Eser Dili: Türkçe

Prof.Dr. Hasan Kamil YILMAZ

Baskı Tarihi: 2016

Ebad: 12.5 x 21.5 cm.

Sayfa: 103

Kapak: Hard Cover.

Ürüne ait yorum bulunmamaktadır.

Güvenlik Kodu

Bunları da Beğenebilirsiniz

128Bit SSL, Visa, Mastercard

T.C. CUMHURBAŞKANLIĞI DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI Dini Yayınlar Genel Müdürlüğü Döner Sermaye Daire Başkanlığı © 2018. Her hakkı saklıdır.

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.
Yukarı Çık